Hrad Košumberk
Vítáme Vás Historie Diskuze \"" English version

 
 
   
 Poloha
Poloha tohoto objektu
 Reklama
 
 Anketa
  Jste spokojen(a) s rychlostí načítání těchto stránek?
 
Ano  (20942)
Ne  (4412)

 Kontaktujte nás
  Napište nám - jakýkoli svůj názor na náš server.
Oznamte chybu - je-li kdekoli na našich stránkách chyba, budeme velmi rádi, když nám to sdělíte.
Přidejte záznam - do jakékoli z našich sekcí, a to zdarma.
 
 
 
Popis

 
Původní hrad vlašimský byl vybudován na skalnatém ostrohu nad řekou počátkem 14. století a s jeho nejstarší podobou souvisí spodní část okrouhlé věže při východním nárožní a šást přilehlého paláce, dnes součást severního křídla.
 
K výraznějším stavebním úpravám dochází ve 14. století za arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi a jhoe synovce Jana z Jenštejna, kdy se středověký hrad mění na reprezentační sídlo oběma preláty čsto navštěvované. O tom svědčí i několik listin zde vydaných.
 
Do dějin této stavby se zapsali i Trčkové z Lípy, kteří Vlašim získali v roce 1442 a na přelomu 15. a 16. století hrad přestavovali. Za jejich čry vzniklo vnější opevnění, z něhož se po dnešní dobu zachovala hradba v pivovarské budově a bašta, které v následujíchích letech doplnil val a nároží bastiony.
 
Se jménem Vostrovců z Kralovic spojujeme přestabu hradu na renesanční zámek v letech 1580 - 1620, kdy se výškově sjednotily jednotlivé budovy, přistavěla věž osmibokou nástavbou a hlavní palác byl doplněn renesančními hřebínkovými klenbami i sdruženými obdélnými okny. První i druhé patro věže ozdobily bohaté štuky, v severozápadním rohu nádvoří vzniklo schodiště s klasicistními arkádami navazujícími svým provedením na pražské dvorské prostředí.
 
Za Talmberků v roce 1627 zámek částečně vyhořel a byl postupně obnovován a přestavován, takže po roce 1700 pozměněno jižní křídlo, vybudován pivovar a nové konírny na jižní straně. V roce 1774 získali vlašimské zboží Auersperkové. V jejich držení zůstává zámek až do roku 194ř, kdy byl vyvlastněn a přešel do rukou československého státu. Byl využíván pro správní a kulturní účely.
 
Součástí zámku je i romantický a krajinářský park anglického typu založený roku 1775 Karlem a Marií z Auersperků a postupně doplňovaný nejen vzácnými, ale i romantickými stavbami, z nichž se do dneška zachovala pouze hradní zžícenina a čínský pavilón. Působivou až mystickou atmosféru parku na počátku minulého století zachycuje album ručně kolorovaných soudobých rytin A. Pucherny. Vlašimský park představuje v podstatě nejstarší známý pokus (a to do dneška zdařilý) o založení přírodně krajinářského parku v Čechách, který v minulých dobách patřil k nejzdařilejším.
 
V uplynulých letech byla nejstarší část zámku generálně rekonstruována a slouží potřebám široké veřejnosti. Pro potřeby městského národnho výboru je vybavena stylová obřadní síň, zájemcům o přírodu i dějiny regionu je určena odborná muzejní knihovna a přednáškový sál. Muzeum Podblanicka seznamuje s historií regionu v první části vlastivědné expozice pojednávající o přírodě a nejstarších dějinách okresu. Největší vlašimský průmyslový podnik - Blanické strojírny - dokumentují vývoj loveckého a sportovního střelectví v širokých dějinných souvislostech.

 
Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena © 2000-2015
 
hosting zajišťuje: www.KvalitniHosting.cz