Zámek Uherský Brod
Vítáme Vás HistorieExpozicePověstiAkceUbytování Diskuze \"" English version

Zámek Uherský Brod




Adresa:  Přemysla Otakara II. 37
68812  Uherský Brod
Telefon:  572 632 288
Email:  muzeum@mjakub.cz

 
 
 

Poslední aktualizace:  5.3.2006
Poloha tohoto objektu
 

Zlínský kraj, vzdušnou čarou 15 km východně od města Uherské Hradiště.
 
Zobrazit detailní polohu

toto je negarantovaný záznam ...
Popis

V místech původního severního městského opevnění ze 13. století se přibližně nachází i poloha bývalého přemyslovského zeměpanského hradu. Předsunuté opevnění města vzniklo v 16. století - dodnes tvoří základní rámec architektonického pojetí muzea. Přelom 17. a 18. století je zde charakterizován ambiciózním, avšak nikdy nenaplněným plánem Dominika Ondřeje z Kounic na přebudování severního opevnění v zámek. Byla z něho však realizována jen budova panské stáje (tzv. Baraník). V následujícím období byl celý areál využíván jako jeden z mnoha hospodářských dvorců vrchnosti. Moderní přestavba na muzeum pochází až z XX. století.

Bývalá panská stáj (v místě zvaná Baraník či zámek) byla vystavěna z příkazu Dominika Ondřeje z Kounic zednickým mistrem Antoniem Rivou asi v letech 1690-1693. Uvnitř stojí 16 sloupů („Sloupový sál“) s hlavicemi v jónském stylu. Stavba připomíná spíše trojlodí italských klášterních knihoven.

Zámecká brána - stavba původně ze 13.století, která byla součástí městského opevnění.

Dvě bašty, zvané Vítkovská a Bílá.

Ve dvoře ředitelství muzea je veřejnosti zpřístupněna japonská zahrada typu „karesansui“ - suchá zahrada. Pro městský úřad v Uherském Brodě ji navrhli a na místě vytvořili zahradní architekti z družebního japonského města Tsukiyono. Japonská zahrada má tyto části: studánka, lucerna, suchá studna, kameny na chodníčku a dřevěné špalíky.
 
Expozice

  • Jan Amos Komenský lidstvu - Stálá expozice byla otevřena u příležitosti 400. výročí narození J. A. Komenského. Je instalována na ploše 2500 m2. Specifickou částí expozice je audiovizuální program "Cesta světla", který ve svém zpracování vychází ze stěžejního Komenského díla "De rerum humanarum emendatione consultatio catholica". Toto dílo je hloubkou svých myšlenek nesmírně aktuální i pro současnost.
  • Rolnický dům a hospodářství čp. 57 ve Vlčnově - Dům č. 57 je cenným, v současné době již posledním dokladem slováckého stavení s patrovou komorou, které se stalo pro prof. Niederleho východiskem pro jeho teorii o vývoji dvouprostorového domu v dům tříprostorový. V usedlosti je vystaven úplný inventář vlčnovské jizby, síně, komory a černé kuchyně. Rozsáhlá hospodářská část objektu umožnila instalovat ve stodole mlátičku, povříslovač, fukar a různé hospodářské nářadí, ve chlévech postroje a nářadí související s chovem dobytka, v nádvorním přístřešku vůz, trakaře, kolečka, nářadí na zpracování konopí a lnu, mlýny na obilí a primitivní stroj na zvedání těžkých břemen. V jednom z chlévů je také zajímavá expozice kovářských výrobků a nářadí. Vystavené předměty pocházejí většinou ze sbírek muzea, dílem jsou darem občanů Vlčnova a posledních majitelů usedlosti, rodiny Ryšavých. Expozice je otevřena od roku 1986.
  • Pamětní síň JUDr. Václava hraběte z Kounic - Václav Kaunic se narodil 26. září 1848 ve šlechtické rodině v Dražďanech. Po příchodu na Moravu se zdržoval V. Kaunic převážně ve Slavkově u Brna. Ze Slavkova zajížděl podle potřeby do Uherského Brodu, jehož se ujal v desetiletí pro město velmi významném. V. Kaunic se v krátkém čase sblížil s předními osobnostmi města, starostou Ignácem Seichertem, majitelem pivovaru Františkem Janáčkem, děkanem Janem Parobkem, učitelem J. V. Hauerlandem, právníkem dr. Rennerem a malíři Jožou Uprkou a Cyrilem Mandelem. Václav Kaunic byl od samého počátku velkým příznivcem muzea, kterému daroval mnoho rodinných památek. V Uherském Brodě se také poznává v roce 1898 se svou budoucí manželkou, mladičkou Josefku Horovou, která se stává hraběnkou Josefinou Kaunicovou. Se svou druhou manželkou pobýval rád na zámečku v Oboře, který dal postavit v letech 1903-1904 nedaleko Uh. Brodu. Václav hrabě Kaunic zemřel 14. října 1913 v Panském domě. Expozice je otevřena od roku 1994.

 
Zajímavost

Zeměpanský hrad - s jistou pravděpodobností lze soudit, že jeho vznik můžeme klást do doby založení královského města, tedy před rok 1260. Stával v severní, nejvíce ohrožené části města a jeho zbytky byly objeveny při stavbě vodárny na prostranství mezi bývalým městským kinem a dnešním muzeem, kde ještě do 30. let XX. století stál zbytek panského sklepa (snad pozůstatek hradu?). Můžeme hypoteticky předpokládat, že hrad v Uh. Brodě měl celkem pravidelný půdorys, čímž se mohl blížit eventuálně k typům městského hradu tzv. italského kastelu, které vznikaly v našich zemích právě v období vlády Přemysla Otakara II. (např. v Čechách Kadaň, Písek apod.).
V písemných pramenech je hrad v Uherském Brodě připomínán pouze v roce 1338, kdy markrabě Karel daruje brodským dominikánům louku patřící k hradu. Pod označením zámek se brodský hrad objevuje v listině Vladislava II. Janovi z Kunovic z roku 1506.
Uherskobrodské feudální sídlo bylo pobořeno a zničeno až za vpádu švédského vojska a s nimi spojených Valachů, ke kterému došlo v letních měsících roku 1643.
 
Kulturní akce


Zobrazit také loňské akce ...

     
    Otevírací doba

    Celoročně: úterý - neděle 900 - 1200, 1245 - 1645
    pondělí, svátky a dny pracovního klidu: zavřeno
     
    Vstupné

    Zdarma: děti do 6 let , držitelé průkazek AMG a ICOM, vernisáže výstav, Den učitelů (28.3.), Den muzeí (18.5. nebo nejbližší sobota), Den evropského dědictví (2. neděle v září), Veřejná velkoplošná videoprojekce (VVV) Videotéky MJAKUB a Videotéky Musaionfilmu
    Slevy: držitelé průkazek ZTP 10,- * Karty 26 - 50 %
    Vstupné: dospělí 30,- (na výstavy 20,-) * důchodci a studenti (proti studentské identifikační kartě nebo vysokoškolskému indexu) - 20,- * děti (6 - 15 let) 10,-
    Cizojazyčný průvodce: 1, 2, 3 a 4 osoby po 20,- * 5 - 9 osob: 100,- * 10 osob a více: 200,-

     
    Prohlídkové okruhy

    Budovu muzea lze projít jako návštěvu stálé expozice (J.A.K. lidstvu) – cca 2 hodiny nebo jako návštěvu příležitostných výstav – individuální doba prohlídky. Muzeum zdarma poskytuje též Veřejnou velkoplošnou videoprojekci (desítky DVD, z nichž je možno si na požádání nechta promítnout krátký film – cca 30 min).
     

     

     
     
    Doplňkové služby

    Knihovna Jana Kučery (v budově ředitelství muzea), prodej knih a publikací (vč. CD, MG ap.) v pokladně muzea.
     
    Foto, kamera

    25 * 50
     
    Bez bariér

    ne
     
    Parkování

    zdarma (za Domem kultury placené) * zdarma (za Domem kultury placené)
     
    Provozovatel

    Ministerstvo kultury České republiky
     
    Vlakbus

    Stanice bus: ČSAD (1 km)
    Stanice vlak: ČD (1 km)
    Vyhledat autobusové spojení
    Vyhledat vlakové spojení

     
     

      


    • Eurocampingu Bojkovice

     
    Telefon:572 641 717 
    Podrobnější údaje >>>

    Podrobnější
    údaje >>>
    Adresa:Štefánikova ATC, Bojkovice
    Email: eurocamping@iol.cz
    Jazyky:
    Rezervace:telefon, email
    Ceny:500 - 1100
    Kapacita:

     
    Vyhledat další možnosti ubytování ...
     
     
     

     

     

     
     
     
       Poslední aktualizace databáze: 21.04.2008
     
       Provozuje Taprimex Group, s.r.o.
       Všechna práva vyhrazena © 2000-2015